פעילות גופנית עצימה חשובה לשיפור יכולות שונות בחולי פרקינסון

June 15, 2014

בשנים האחרונות מכירים יותר ויותר בחשיבות של פעילות גופנית עצימה לשיפור יכולות שונות אצל חולי פרקינסון. הגדרת תוכנית אימון כ-"עצימה" מתבצעת לפי מספר פרמטרים, כגון זמן האימון הכללי, רמת הדופק במהלך האימון והרכב תוכנית האימון (אימונים אירוביים ואנאירוביים). 

מעניין מאוד לעיין במספר מחקרים שפורסמו השנה המציעים תוכניות אימון עצימות לחולי פרקינסון. מחקר שבוצע באוניברסיטת אלבמה ופורסם ב-Journal of Applied Physiology במרץ 2014 הראה שחולי פרקינסון ברמה בינונית-קשה הסתגלו היטב לאימוני כוח עם משקולות אשר שלבו הפוגות דינאמיות (תרגילים כנגד משקל הגוף או הליכה על הליכון/אופניים) ורמת דופק שלא ירדה מתחת ל-50% מהדופק המרבי. המשתתפים בתוכנית נהנו משינויים חיוביים בהרכב שרירי השלד, אשר נמצאו קשורים לשיפור ביכולות המוטוריות, כוח השרירים ומידת העייפות. 

בנוסף, מחקרים כיום פונים לבחינת הקשר בין פעילות גופנית עצימה בקרב חולי פרקינסון לרמה בדם של גורמי גדילה חשובים לפעילות המוח כגון BDNF ו-VEGF. חלבונים אלה מעודדים התפתחות של עצבים חדשים ושל סינפסות, מסייעים לשמר את תאי העצב המוחיים שעדיין קיימים לאחר פגיעה מוחית וממלאים תפקיד חשוב בתהליכי למידה וזיכרון. מחקר שפורסם במגזין Neurorehabilitation and Neural Repair בינואר 2014 הראה שתוכנית אימון אינטנסיבית שכללה תרגילים לשיפור טווחי תנועה, תרגול אירובי (הליכה על הליכון) ותרגילי שיווי משקל תרמה לעלייה ברמת BDNF בדם ולשיפור ביכולות המוטוריות אצל חולי פרקינסון בשלב המוקדם של המחלה. 

השינויים שחלים בגיל המבוגר, בנוסף למחלת הפרקינסון, משפיעים על התפקודי הגופני, ולכן אני דואג להתאים את תוכנית האימון באופן ספציפי לרמת המטופל. רמת ה-BDNF בדם יורדת באופן נורמאלי עם הגיל בשל הקטנת נפח ההיפוקמפוס וירידה קוגניטיבית, ואנחנו רואים כיצד עלייה בחלבון באזורי המוח השונים תורמת לשיקום. חשוב להדגיש למטופלים כי פעילות גופנית ברמת מאמץ בינונית היא נהדרת וחשובה, אך גם אסור לוותר על תרגול ברמת מאמץ גבוהה. לפעילות גופנית עצימה יש פוטנציאל משמר "נוירו-פרוטקטיבי" (מגן על עצבים) במערכת העצבים המרכזית, והיא יכולה לעזור הן בשיפור תהליכים מוטוריים והן בשיפור תהליכים קוגניטיביים אצל חולי פרקינסון.

לעיון במאמרים המצויינים:
http://jap.physiology.org/content/116/5/582.long
http://nnr.sagepub.com/content/28/2/163.long

Please reload

פוסטים קודמים
Please reload

חיפוש לפי תווית
Please reload

לעמוד הפייסבוק וערוץ היוטיוב
  • Facebook Classic

יובל לויתן    >>    054-5454917    >>    yuvallevitan@gmail.com