טיפול חדשני בישראל: טיפול ניתוחי תוך מוחי לרעד בחולי פרקינסון באמצעות קרני אולטרסאונד ממוקדות

December 17, 2013

הליך חדשני שפיתחה החברה הישראלית "אינסייטק", "טיפול תוך מוחי באמצעות קרני אולטראסאונד ממוקדות מבוקרות MRI", בוצע לראשונה בישראל בחודש שעבר בבית החולים רמב"ם. חולה פרקינסון שסבל מרעידות נכנס ל"ניתוח" ללא חתכים או הרדמה בעומק המוח, שלאחריו חלפו הרעידות.

 

הרעיון מאחורי המערכת של חברת "אינסייטק" הנקראת (ExAblate Neuro) הוא שילוב של שתי טכנולוגיות שאוחדו להם יחדיו. כבר בשנות החמישים הגו פיזיקאים ורופאים את האפשרות התיאורטית להשתמש בגלי אולטראסאונד ממוקדים בעוצמה גבוהה בתור סכין מנתחים. כאשר גלי האולטרסאונד הממוקדים פוגעים ברקמה - ניתן לצרוב בעזרתם או לכרות חלקים מדויקים וממוקדים של אותה רקמה. הבעיה הייתה להגיע לדיוק מוחלט במקום שאליו מכוונים את הקרן. את הבעיה הזו פתרו בחברת אינסייטק ע"י שילוב בין מערכת ה -MRI, שמספקת הדמיה של המוח בזמן אמת ומצביע על דרגת החימום המקומי של הרקמה ובין מכשיר שפיתחו במעבדות החברה בטירת הכרמל - מכשיר הנראה כקסדה, שמפיקה גלי אולטראסאונד בעצמה גבוהה הנשלחים ממוקדים שונים בקסדה ומכוונים לנקודה אחת זעירה במח. השילוב בין ההדמיה המדויקת והקרניים הממוקדות מאפשר לכוון בדיוק של חלקי המילימטר את הקרן לנקודה במוח שהינה מקור הרעד ולהפעלה של תהליך הצריבה בצורה מבוקרת תוך הדמיה טרמית.

 

שני החידושים המסעירים בהמצאה הזו הן העובדה שהקרן חולפת דרך רקמות המוח בלי לגרום להן נזק ומנטרלת רק את הנקודה במח שאליה כוונה, וכמובן העובדה שאת הקרן ניתן לשגר אל תוך המוח דרך עצמות הגולגולת, ללא צורך לחתוך, או לנסר את העצם. 

Please reload

פוסטים קודמים
Please reload

חיפוש לפי תווית
Please reload

לעמוד הפייסבוק וערוץ היוטיוב
  • Facebook Classic

יובל לויתן    >>    054-5454917    >>    yuvallevitan@gmail.com